Czy melatoninę można przedawkować?

2014-10-22

Cierpisz z powodu bezsenności, dlatego zażywasz melatoninę w tabletkach. Jednak zalecane dawki zupełnie na Ciebie nie działają, więc i tak nie możesz zasnąć. Znasz taki scenariusz z własnego doświadczenia? Dlatego zastanawiasz się nad zwiększeniem dawki? Zanim zdecydujesz się na taki krok, sprawdź czy melatoninę można przedawkować. Pamiętaj bowiem, że nadmiar niektórych substancji w organizmie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Melatonina jest hormonem, którego synteza zachodzi w szyszynce. Odpowiada za pracę tzw. zegara biologicznego, który reguluje rytmy okołodobowe (także rytm snu i czuwania). Z uwagi na swoje właściwości bardzo często wykorzystywana jest w zwalczaniu problemów z zasypianiem. Warto wiedzieć, że im więcej tego hormonu w organizmie, tym lepszy i głębszy jest sen.

MELATONINA A TOKSYCZNOŚĆ

Melatonina jest dość dobrze tolerowana przez każdy organizm. Rzadko kiedy dochodzi do jakichkolwiek działań niepożądanych. A jeśli już się pojawią, najczęściej przyjmują postać zawrotów i bólu głowy, senności w dzień, nadmiernej drażliwości, nudności, wymiotów czy nieuzasadnionego niepokoju.

Zawarta w tabletkach ułatwiających zasypianie substancja wykazuje się małą toksycznością. Bardzo szybko zachodzące przemiany metaboliczne rozkładają ją do 6-hydroksymelatoniny oraz 6-sulfotoksymelatoniny.

Jeśli chodzi o substancję, jaką jest melatonina przedawkowanie nie jest spotykane. Śmiertelnego przedawkowania raczej także nie należy się obawiać. Co prawda takie badania nie były prowadzone na organizmach ludzkich, jednak u szczura śmiertelna dawka po podaniu doustnym wynosi 3200mg/kg. Biorąc pod uwagę, że jednorazowa dawka melatoniny wynosi średnio 3-4mg, żeby doprowadzić do śmierci należałoby przyjąć 800 tabletek jednocześnie lub w bardzo krótkim odstępie czasu. Jeżeli więc chodzi o substancję, jaką jest melatonina przedawkowanie jest w zasadzie niemożliwe.

Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że przekroczenie dawki powyżej np. 36 mg (średnio 8 tabletek) może powodować poważne działania niepożądane. Do tych najcięższych zaliczyć można m.in. zapalenie wątroby, zapalenie nerwu wzrokowego, epizody psychozy.

ŁATWE ZASYPIANIE BEZ WIĘKSZEJ DAWKI MELATONINY

Dotychczas przyjmowane preparaty na sen nie przynoszą efektów? Jeśli zastanawiasz się nad podwyższeniem dawki, nie musisz tego robić. Postaw na skuteczne tabletki, dzięki którym zapomnisz o kłopotach z bezsennością.

Melatrol Sleep Aid to unikalne połączenie właściwości melatoniny, 5-HTP, GABA, waleriany i ekstraktu z różeńca górskiego, które wprowadza w stan relaksu i ułatwia zasypianie. Gwarantuje przy tym mocny sen – bez uczucia zmęczenia i niewyspania zaraz po przebudzeniu.

Stosowanie preparatu jest całkowicie bezpieczna. 2 kapsułki dziennie w zupełności wystarczą, by pokonać nawet najbardziej uporczywą bezsenność.

Zamów Melatrol Sleep Aid już teraz, by zapomnieć o kłopotach z zasypianiem.

Jedna odpowiedź do “Czy melatoninę można przedawkować?”

  1. […] preparatów na bazie tego hormonu jest bezpieczne (więcej informacji znajdziecie tutaj i tutaj). Ewentualnie w trakcie długiego lotu można zdecydować się na leki nasenne o ograniczonym […]

Dodaj komentarz