Czy szampon kofeinowy może powstrzymać łysienie?

2015-03-30

Około 70% mężczyzn cierpi na łysienie androgenowe, które coraz częściej jest przyczyną poważnych kompleksów. Dla panów borykających się z tym problemem pojawiła się kolejna nadzieja – szampon kofeinowy. Czy faktycznie pozwoli uporać się z łysieniem?

Łysienie androgenowe jest powodowane przez testosteron, ściślej – przez pochodną tego hormonu – dihydrotestosteron (DHT). Powoduje on miniaturyzację mieszków i cebulek włosowych, z których wyrastają włosy coraz bardziej osłabione i cieńsze, aż w końcu cebulka nie produkuje kolejnych włosów. Ten typ łysienia może zaczynać się bardzo wcześnie, czasem koło dwudziestki. Co więcej, cierpią na nie także kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy.

lysienie-androgenowe

Łysienie androgenowe rozpoczyna się przerzedzaniem włosów nad skroniami i na czubku głowy. Po latach pozostaje tylko wianuszek z włosów nad karkiem. U pań przerzedzanie można zauważyć wzdłuż przedziałka, nad czołem i także na czubku głowy.

Czy można zapobiegać łysieniu typu męskiego?

Ten typ łysienia u panów jest uwarunkowany genetycznie. Gdy dziadek i ojciec mieli ten problem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że synom i wnukom również się to przydarzy. U kobiet jest to skutek zaburzeń hormonalnych, do leczenia hormonami.

Całkowicie nie można zapobiec łysieniu. Można natomiast wzmacniać osłabione włosy przez stosowanie leczniczych szamponów zawierających np. wyciąg z aloesu, z pestek winogron, z miłorzębu, olej z ogórecznika czy z pierwiosnka. Jednak pojawiła się nadzieja.

Szampon z kofeiną lekiem na łysienie?

Nadzieją na skuteczne przeciwdziałanie łysieniu jest szampon kofeinowy. Takiego odkrycia dokonał dr Adolf Klenk – międzynarodowy ekspert w leczeniu łysienia i pracownik  niemieckiej firmy kosmetycznej dr Wolff Grupa. Zbadał, iż kofeina poprzez obecne w niej białka chroni korzenie włosów przed szkodliwym działaniem dihydrotestosteronu  i  stymuluje wzrost mieszków włosowych. Rezultaty badań zostały potwierdzone przez Instytut Dermatologii Uniwersytetu w Lubece. Szampon kofeinowy jest sprzedawany w Afryce Południowej pod nazwą „Alpecin, szampon z kofeiną”.  Polecany jest mężczyznom cierpiącym na genetyczne łysienie typu męskiego oraz dla kobiet w okresie menopauzy.

Czy rzeczywiście kofeina uchroni miliony osób przed wypadaniem włosów? Oby tak się stało, bo nie wszyscy umieją i chcą pogodzić się z utrata bujnej fryzury.

Zanim szampon kofeinowy dotrze do Polski

Mycie głowy rewelacyjnie działającym szamponem, dzięki którym będzie można odzyskać stracone włosy, to nie jest jeszcze sposób na dziś. Na razie na taką pomoc mogą liczyć tylko mieszkańcy RPA. Póki co, skutecznym orężem do walki z przerzedzaniem włosów jest ViviComb – laserowy grzebień.

vivicomb

Promień światła (technologia Low Level Laser Therapy) dociera do cebulek włosów, zwiększa metabolizm i aktywność komórek włosowych, dostarcza budulec do ożywiania zminiaturyzowanych cebulek i mieszków włosowych. Dzięki temu nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale i stymuluje porost nowych włosów. W ciągu 8 tygodni używania ViviComb wyraźnie zmniejsza się ilość wypadających włosów, obserwuje się też zwiększony porost włosów, po trzech miesiącach można cieszyć się całkiem bujną czupryną.  Wszystkie włosy zostają wzmocnione a nawet pogrubione, są mocne i zdrowe.  Takie efekty widoczne są u 90% użytkowników tego grzebienia laserowego, a rezultaty potwierdzają badania kliniczne.

ViviComb przynosi rezultaty w przypadku łysienia typu męskiego u mężczyzn i kobiet.

Dodaj komentarz