Dlaczego warto przyjrzeć się CLA (sprzężony kwas linolowy)?

2014-10-08

Sprzężony kwas linolowy (CLA) przez wielu nazywany jest cudownym składnikiem diety. Prowadzone badania i eksperymenty wskazują, że wykazuje on takie właściwości biologiczne, które są potencjalnie korzystne dla zdrowia każdego człowieka. Zapobieganie wielu chorobom oraz możliwość uzyskania szczupłej sylwetki – to brzmi zachęcająco. Ale czy faktycznie warto się nim zainteresować?

CLA (sprzężony kwas linolowy) należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Występuje przede wszystkim w mleku, produktach mlecznych, a także mięsie zwierząt przeżuwających.

Ochrona przed nowotworami

Jego cenne właściwości zostały odkryte zupełnie przypadkowo, podczas poszukiwań mutagenów w wołowinie (1979 rok). Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin wstrzyknęli ekstrakt wołowiny myszom, a następnie poddawali je czynnikom nowotworowym. Po 16 tygodniach okazało się, że myszy, którym wstrzyknięto ekstrakt miały o 20% mniej nowotworów niż pozostałe. Badacze wiedzieli, że „coś” musi znajdować się w wołowinie, ale to dopiero dekadę później sprzężony kwas linolowy został zidentyfikowany.

Najnowsze badania naukowe wykazują, że CLA szczególnie przyczynia się do zmniejszania ryzyka zachorowania na nowotwory skóry, wątroby, jelita grubego oraz raka piersi.

Mniejsze ryzyko chorób układu krążenia

Wysokie stężenie „złego” cholesterolu (frakcji LDL) jest jednym z czynników wywołujących chorobę niedokrwienną serca. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że CLA wpływa korzystnie na profil lipidowy, zmniejszając poziom niepożądanej frakcji cholesterolu. Dzięki temu nie dopuszcza do tworzenia się blaszek miażdżycowych, zmniejszając ryzyko zachorowania m.in. na miażdżycę oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Mniejsze ryzyko cukrzycy typu II

Zaburzenia zachodzące w organizmach cukrzyków prowadzą do obniżenia poziomu kwasu γ-linolenowego. Przypuszcza się, żesprzężony kwas linolowy odpowiada za normalizację metabolizmu glukozy. Dlatego też zaleca się jego suplementację w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Skuteczna walka z nadmiarem kilogramów

Obiecująco przedstawiają się wyniki badań wskazujące na odchudzające właściwości CLA. Sprzężony kwas linolowy odpowiada za przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie wrażliwości na insulinę.

Przeprowadzone testy wykazały, że regularne przyjmowanie CLA pozwala schudnąć, bez konieczności zmiany dotychczasowego stylu życia. W ciągu 12 miesięcy można stracić na wadze nawet 4 kilogramy. W przypadku, gdy wraz z przyjmowaniem CLA zmieni się sposób odżywiania oraz wprowadzi się aktywność fizyczną, efekty odchudzania będą bardziej zaskakujące. 4 kilogramy będzie można stracić nie w rok, ale w miesiąc.

CLA – NIE TYLKO Z POŻYWIENIA

Choć CLA znaleźć można w pełnotłustych produktach mlecznych (serach żółtych, mleku, itp.) oraz mięsie (np. wołowinie), dawka sprzężonego kwasu linolowego będzie niewystarczająca. Dlatego też warto sięgnąć po suplementy, które dostarczają nawet dwukrotnie większą porcję. Podczas gdy w 100 g mleka krowiego znajduje się 450 mg CLA, w suplementach można znaleźć nawet 1000 mg kwasu linolowego w 1 kapsułce. To zaś większe prawdopodobieństwo przekonania się o cennych właściwościach sprzężonego kwasu linolowego.

Dodaj komentarz