Hormon wzrostu (HGH) – zastosowanie i efekty uboczne

2014-10-06

Hormon wzrostu (zwany somatotropiną) wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Jego głównym zadaniem jest stymulowanie organizmu do wzrostu i rozwoju fizycznego, dlatego jest wytwarzany w największych ilościach w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania. Poczynając od trzydziestego roku życia, zaczyna go ubywać. Skutki niedoboru hormonu wzrostu odbieramy jako oznaki starzenia organizmu. Są to między innymi: problemy ze snem, pogorszenie nastroju, zmniejszone libido, ubytek masy mięśniowej a wzrost tkanki tłuszczowej. Niektórzy próbują przeciwdziałać takim objawom poprzez wstrzykiwanie syntetycznego hormonu wzrostu.

Zastosowanie hormonu wzrostu w celach medycznych

Medycznym wskazaniem do przyjmowania syntetycznego hormonu wzrostu jest niskorosłość i karłowatość, co obserwuje się u dzieci, u których występuje niedoczynność przysadki. Niedorosłość to niedobór wzrostu przy zachowaniu proporcjonalnej budowy ciała. Karłowatość zaś to niski wzrost, przy czym tułów i głowa są wielkości odpowiedniej dla wieku, natomiast kończyny górne i dolne są nieproporcjonalnie krótkie. Leczenie pozwala na powiększenie wzrostu o kilka – kilkanaście centymetrów.

Hormon wzrostu sposobem na wieczną młodość

Wstrzykiwanie hormonu wzrostu w innych celach niż leczenie niskorosłości i karłowatości jest nielegalne. Jednak bywa on stosowany jako specyfik przeciwko objawom starzenia się organizmu. Zaobserwowano, iż u osób starszych likwiduje on tkankę tłuszczową, dlatego zdarzają się próby odchudzania tą metodą. Poza tym wzmacnia kości i buduje masę mięśniową. Co nie bez znaczenia – poprawia samopoczucie, dodaje energii i wigoru.

Koszty takiej odmładzającej kuracji są wysokie. Podobno stosują ją gwiazdy amerykańskiego filmu, choć nikt się do tego nie przyznaje.

Hormon wzrostu – sposobem na lepsze osiągi w sporcie

Niektórzy sportowcy są podejrzewani o stosowanie nielegalnego dopingu, za jaki można uważać przyjmowanie hormonów wzrostu. Jest to działanie nielegalne i nieetyczne. Szczególnie kulturyści – ze względu na imponującą muskulaturę – są podejrzewani o takie nielegalne praktyki. Jednak, oczywiście takie mięśnie są też wynikiem ciężkich treningów.

Skutki przyjmowania hormonu wzrostu

Nielegalne stosowanie hormonu wzrostu powoduje wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest akromegalia – choroba polegająca na nadmiernym rozroście dłoni, stóp, nosa, uszu, żuchwy, a także narządów wewnętrznych – serca i nerek. Poza tym szkodliwe dla zdrowia skutki to o wiele za duże stężenie glukozy we krwi , choroby tarczycy, podwyższony poziom cholesterolu. Występują też bóle mięśni i stawów, opuchlizna, bóle głowy, mdłości, wymioty i zaburzenia widzenia.

Tak więc ewentualne korzyści nielegalnego stosowania hormonu wzrostu okupione są dużym ryzykiem. Przy jednoczesnym wstrzykiwaniu insuliny (przestroga dla diabetyków) może to doprowadzić do śpiączki a nawet śmierci. Dlatego warto sięgnąć po preparaty, które stymulują produkcję HGH w sposób całkowicie naturalny. Isotropin HGH-R zawiera ekstrakty roślinne, dzięki którym możliwa jest synteza HGH i IFG-1. Odpowiednia kombinacja składników decyduje o bezpieczeństwie oraz skuteczności. Dzięki Isotropin HGH-R poprawisz sylwetkę, przywrócisz wigor seksualny i odzyskasz młodość.

Poznaj sekret młodości i szczupłej sylwetki

Dodaj komentarz