Jak przetrwać wiosnę z łuszczycą? Zobacz nasze porady

2015-05-15

Nie ma chyba nikogo, kto by z radością nie witał wiosny. Słońce, ciepło, dłuższe dni, zieleń – wszystko to nastraja optymistycznie. Wiosna to także dobry czas dla osób zmagających się z łuszczycą. Wilgotne powietrze łagodzi objawy choroby, umiarkowana ekspozycja na słońce przynosi ulgę, odpoczynek na łonie natury zmniejsza stres. To wszystko przynosi poprawę stanu zdrowia. Należy jednak w tej pięknej porze roku zachować ostrożność. Nie brakuje bowiem czynników, które mogą zaostrzyć symptomy choroby. Oto kilka rad na wiosnę.

  1. Słońce – szkodzi czy pomaga?

Słońce dla chorych na łuszczyce ma działanie dobroczynne, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać, że nadmierne opalanie może być przyczyną czerniaka – nowotworu skóry. Ekspozycję na słońce należy dawkować, poczynając od 5 minut dziennie, a kończąc na 10 minutach. Przez ten czas można nie stosować ochrony przeciwsłonecznej. Natomiast jeśli chory chce przebywać dłużej na słońcu, musi bezwzględnie stosować krem do opalania z wysokim faktorem, najlepiej z filtrem 50.

  1. Unikaj pocenia się

W ciepłe dni nietrudno się spocić. To fizjologiczna reakcja organizmu na wysoka temperaturę otoczenia. Jednak osoby chorujące na łuszczycę, muszą unikać sytuacji, w których dochodzi do wzmożonego pocenia. Należy więc unikać przebywania w pełnym słońcu, nie podejmować wysiłku fizycznego podczas upalnych dni, nosić przewiewne, luźne ubrania z naturalnych tkanin, dobrze odprowadzających wilgoć.

  1. Uważaj na ugryzienia owadów

Postrachem dla osób z łuszczycą są komary. Ich ugryzienia uszkadzają skórę, powodują swędzenie i pieczenie, to z kolei wywołuje przymus drapania. W efekcie objawy choroby stają się bardziej dokuczliwe. Chorym zaleca się więc używanie środków owadobójczych, które odstraszają owady (nie tylko komary, ale i kleszcze, osy itp.) W miejscach wilgotnych, gdzie owadów jest szczególnie dużo, należy chronić się przed ich ugryzieniami, nosząc długie rękawy i długie spodnie.

  1. Kąpiel w basenie – tak czy nie?

Kąpiel w basenie, jeziorze czy w morzu jest wskazana. Może złagodzić łuszczenie  i usunąć zrogowaciałą tkankę. Jednak zanieczyszczona woda, chlor i sól nie są obojętne dla skóry. Dlatego po takiej kąpieli należy spłukać ciało czystą wodą i skórę dokładnie osuszyć, po czym nałożyć grubą warstwę kremu nawilżającego.

  1. Wiosną nie żałuj mydła

Osoby z łuszczycą w czasie suchych, zimowych miesięcy muszą ograniczać używanie mydła pod pachami, w pachwinach, na twarzy, nogach i rękach. Jednak wiosną ten zakaz nie obowiązuje. Przebywając dłużej na dworze, więcej się brudzimy, należy więc częściej się myć, by zachować higienę. Należy tylko wybrać mydło nawilżające, zalecane do skóry wrażliwej.

  1. Wiosną nie poddawaj się stresowi

Naukowcy już dawno odkryli, że stres i złe samopoczucie mają wpływ na jakość życia i wpływają na efekty leczenia łuszczycy. Wiosna to szczególny czas, by cieszyć się życiem i nie myśleć o problemach. Na zmniejszenie stresu mają wpływ relaksacyjne zajęcia, jak np. praca w ogrodzie, spacer, przejażdżka rowerem, odpoczynek na werandzie czy wyprawa do lasu. Warto też zainteresować się jogą czy medytacjami. Wypełniając codzienne obowiązki, należy znaleźć czas na takie odprężające działania, którym sprzyja ładna pogoda.

  1. Nie zapominaj o preparatach

Warto stosować żel Psorgen, który minimalizuje objawy łuszczycy – zmniejsza ogniska łuszczycowe, likwiduje zaczerwienienia i swędzenie, także w gorzej dostępnych miejscach jak fałdy skóry, zgięcia rąk, pod kolanami czy na szyi.

psorgen

Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, przyspiesza usuwanie martwego naskórka i regeneruje skórę. Poza tym nawilża i natłuszcza skórę. To rewelacyjne działanie zawdzięcza takim składnikom jak:

  • olej z ryb, który ogranicza produkcję limfocytów,
  • curcuma longa – olejek eteryczny, który hamuje tempo namnażania się komórek naskórka,
  • fiołek trójbarwny zawierający tłuszcze nienasycone, łagodzące objawy

oraz innym naturalnym substancjom.

Po 4 tygodniach stosowania żelu następuje zdecydowana poprawa w przebiegu choroby.

Przygotuj się do wiosennej walki z łuszczycą 

Dodaj komentarz