Jakie potrawy mogą redukować objawy łuszczycy?

2015-03-12

Łuszczyca jest Twoim problemem? Niektóre pokarmy pomagają pozbyć się objawów tej choroby, przedłużają też czas remisji. Warto je włączyć do codziennego jadłospisu, bo jest to terapia niekłopotliwa, niedroga i … smaczna.

W jakie produkty najlepiej wzbogacić swoje menu, by nie tylko zacząć odżywiać się zdrowo, ale przede wszystkim uporać się z łuszczycą?

  • Łosoś

Łosoś jest przede wszystkim bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, które mają silne właściwości przeciwzapalne. Kwasy Omega 6 przyspieszają gojenie się skóry. Należy jednak postarać się o łososia dzikiego. W sklepach najczęściej sprzedawany jest łosoś z hodowli. Niestety, ryby hodowlane zawierają toksyny, m.in. rtęć i pestycydy. Dlatego ich konsumpcję należy ograniczać do 2 razy w tygodniu. W przypadku łososia dzikiego można się zajadać choćby codziennie.

  • Kurkuma

Ta przyprawa typowa dla kuchni hinduskiej i chińskiej, składnik curry, jest w Polsce ogólnie dostępna. Posiada właściwości przeciwzapalne. Ciągle trwają badania potwierdzające jej skuteczność leczeniu łuszczycy. Mieloną kurkumę można dodawać do ryb, owoców morza, mięsa, ryżu i makaronu, podnosi ich smak, a poza tym łagodzi łuszczenie się skóry. Można też spożywać gotowaną świeżą kurkumę.

  • Czosnek

Mówiąc nieco żartobliwie, czosnek może zastąpić całą aptekę. Od najdawniejszych czasów jest stosowany w leczeniu przeziębień, polecany jest w chorobach serca, w profilaktyce nowotworowej i w nadciśnieniu.  Jest pomocny także w terapii łuszczycy. Hamuje aktywność enzymu, który bierze udział w tworzeniu stanów zapalnych skóry powodowanych przez kwas arachidonowy. (Chorzy na łuszczycę mają wysoki poziom tego kwasu). Poza tym czosnek zawiera dużo selenu i witaminy C.

  • Sałata

Zielona sałata także przyczynia się do łagodzenia objawów łuszczycy. Jest źródłem beta-karotenu, witaminy C i kwasu foliowego. Poprawia trawienie i wspomaga pracę wątroby. Jednak najczęściej dostępna jest sałata zanieczyszczona chemikaliami, należy więc poszukiwać tego warzywa z upraw ekologicznych.

  • Brokuły

Brokuły zdobyły już uznanie polskich konsumentów nie tylko z powodu ich walorów smakowych, ale także właściwości prozdrowotnych. Dla osób z łuszczycą korzystny jest fakt, iż brokuły posiadają mnóstwo beta-karotenu, witaminy C i kwasu foliowego. Żeby w pełni wykorzystać te składniki, należy warzywo spożywać na surowo lub lekko gotowane na parze.

  • Marchew

O marchwi wszyscy wiemy, że jest dobra na oczy, wzmacnia wzrok. Trzeba też wiedzieć, że ma korzystny wpływ na skórę osób cierpiących na łuszczycę. Zawiera beta-karoten, witaminę C, Psoralen i wiele innych wartościowych składników.

  • Kawior

Kawior posiada mnóstwo zalet i jedną wadę – jest drogi. Należy jednak włączyć go do swojej diety. Jest najlepszym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, których skuteczność w leczeniu łuszczycy jest znacząca, bo odznaczają się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi. Najlepiej pod tym względem jest oceniana ikra łososia, morszczuka i taszy.

  • Bataty

Te słodkie ziemniaki są w naszym kraju mało popularne, ale dostępne w handlu. Należą do najbardziej odżywczych warzyw, zawierają najwięcej beta-karotenu spośród innych warzyw. Im bardziej intensywny kolor warzywa, tym więcej jest tego składnika (należy kupować pataty różowe, pomarańczowe, żółte).

  • Zielona cykoria

Jest to bogate źródło beta-karotenu i kwasu foliowego, także witaminy Ci E – silnych przeciwutleniaczy. Do jedzenia na surowo i po ugotowaniu.

  • Rzepa

To rzadko obecne w polskiej kuchni warzywo wspomaga leczenie łuszczycy. W liściach ukryty jest bata-karoten, kwas foliowy i witamina C. Należy spożywać je jako dodatek do sałatek.

Co oprócz zdrowego żywienia?

W diecie osób chorych na łuszczycę nie powinno zabraknąć wyżej wymienionych produktów. Skórze można dodatkowo pomóc poprzez stosowanie odpowiednich maści. Bardzo skuteczny żel organiczny Psorgen.

psorgen

Wyraźnie łagodzi łuszczenie się skóry, zmniejsza ogniska łuszczycowe. Likwiduje łuszczenie w zgięciach rąk, pod kolanami, w fałdach skórnych, na szyi. Wśród jego składników znajduje się olej z ryb, który ogranicza produkcję limfocytów, olejek z kurkumy, który ma silne działanie przeciwzapalne, olejek z marchwi, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Leczenie naturalnymi produktami, od środka i na zewnątrz, przynosi oczekiwane skutki.

Dodaj komentarz