Laserowe leczenie trądziku

2015-03-19

Trądzik to dolegliwość głównie młodzieży w okresie dojrzewania, ale może się też przydarzyć w każdym wieku. Jak podaje American College of Dermatology, wśród dorosłych Amerykanów cierpi na tę dolegliwość 30 – 40 milionów osób. Wszyscy oczekują efektywnego leczenia, bez pozostawiania blizn i przebarwień. Czy taką możliwość dają nowoczesne lasery?

Jak powstaje trądzik?

Trzeba tu przypomnieć krótko przyczyny powstawania zaskórników i ropnych pryszczy. Na skutek nadmiernego wydzielania łoju (sebum) dochodzi do zatykania porów skóry, łój nie może wydostać się na powierzchnię skóry, gdy pory są zatkane przez kurz czy łuszczący się naskórek.

tradzik

Gdy do porów dostają się bakterie, a mają one doskonałe warunki rozwoju na przetłuszczonej skórze, wówczas dochodzi do powstawania stanów ropnych. Pękające pryszcze, wydostająca się z nich ropa z obecnymi w niej bakteriami, prowadzi do dalszych zakażeń. Trądzik przybiera na sile. Konieczne jest leczenie.

Laserowe leczenie alternatywą dla standardowych metod?

W terapii trądziku najczęściej zleca się leczenie miejscowe przy użyciu maści, kremów czy płynów. Ich działanie jest krótkotrwałe, poza tym mogą powodować wysypkę, pieczenie, zaczerwienienie skóry. Niektórzy pacjenci stosują peelingi chemiczne. Ich skutki mogą być równie opłakane. Zamiast czystej , gładkiej skóry pojawiają się takie skutki uboczne jak przebarwienia skóry czy nawet blizny. Leczenie antybiotykami czy retinoidami może powodować takie perturbacje jak dolegliwości żołądkowe, bóle głowy, bóle stawów, suchość skóry, wypadanie włosów. Jaką więc stosować kurację?

 

Dla wielu odpowiedź może być tylko jedna – leczenie laserowe, które okazuje się bardzo skuteczne. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z New York University School of Medicine. Leczeniu została poddana 17-osobowa grupa pacjentów z łagodnym i umiarkowanym trądzikiem. W sumie przeprowadzono 4 terapie w miesięcznych odstępach czasowych. Efekt? Po pół roku od ostatniej kuracji 16 osób całkowicie pozbyło się trądziku – a to wszystko bez wyraźnych skutków ubocznych.

Na czym więc polega leczenie? Wiązka światła skierowana na zmiany skórne niszczy bakterie. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju trądziku, bo zlikwidowana zostaje przyczyna ropnych zmian. Poprawia się wygląd skóry, wzmacnia jej kondycja. Zabiegi należy wielokrotnie powtarzać. Konieczna jest co najmniej jedna seria 10 naświetlań w odstępach kilkudniowych, a potem jeszcze co miesiąc zaleca się zabiegi przypominające.

Laserowe leczenie trądziku właściwie nie jest bolesne. Owszem, można odczuwać pewien dyskomfort, ale wystarczy zastosować odpowiednie środki znieczulające, by zabieg miał komfortowy przebieg.  Leczenie laserem ma jedną wadę: jest kosztowne.

Nonacne – tańsza alternatywa wobec lasera

Nonacne to tabletki, które mają opinię najlepszego preparatu na dolegliwości skórne z powodu trądziku. Zawiera m. in. takie składniki jak czerwona koniczyna (silny przeciwutleniacz), ekstrakt z pestek winogron (zapobiega zmianom skórnym, regeneruje uszkodzenia), liść pokrzywy (wspomaga równowagę hormonalną).

nonacne

Dzięki temu pomaga pozbyć się zaskórników i pryszczy. Ponadto likwiduje zaczerwienienia., zapobiega pojawianiu się nowych zmian. Co ważne, nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków.

Dodaj komentarz