Palma sabałowa na wypadanie włosów – prawda czy mit?

2015-05-13

Nadmierne wypadanie włosów to problem zarówno mężczyzn jak i kobiet. Czasami jest to proces odwracalny, bo fryzura może ulegać przerzedzeniu na skutek pewnych chorób, zażywania niektórych leków czy niewłaściwego odżywiania prowadzącego do niedoborów pokarmowych. To także wynik niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich czy złej pielęgnacji włosów. W takich przypadkach, po kilku tygodniach od usunięcia przyczyny łysienia, następuje porost włosów i fryzura powraca do normy. Gorzej jest z łysieniem typu męskiego (łysieniem androgenowym).

Na czym polega łysienie androgenowe?

Mimo iż jest to łysienie typu męskiego, dotyka również kobiety, głównie w okresie menopauzy. Wówczas u pań zdarzają się zaburzenia hormonalne, organizm produkuje zbyt dużo testosteronu, czego efektem jest wypadanie włosów. U mężczyzn łysienie androgenowi może się zaczynać bardzo wczesnie, już po dwudziestym roku życia. Odpowiedzialny za to jest męski hormon testosteron, a dokładniej – jego pochodna, dihydrotestosteron (DHT). U wielu mężczyzn i części kobiet mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na DHT i pod jego wpływem się kurczą a włosy słabną i wypadają, z  cebulek włosowych nie mogą wyrosnąć nowe włosy.

Na ten typ łysienia wskazują takie objawy jak przerzedzanie włosów na skroniach (linia włosów nad czołem przypomina literę M) oraz na czubku głowy. Z czasem łysienie dotyczy całej głowy, poza charakterystycznym wianuszkiem nad karkiem. U kobiet rzadko dochodzi do takiego zaawansowania łysienia. Częściej jest to przerzedzenie równomiernie rozłożone na głowie. Pierwszym objawem jest poszerzający się przedziałek we włosach.

Leczenie łysienia androgenowego

Skutecznej terapii, w wyniku której można na trwałe odzyskać owłosienie nie ma. Dobre efekty daje stosowanie leków zawierających minoxidil lub aminexil. Następuje porost włosów, ale po zaprzestaniu kuracji włosy ponownie wypadają, leki należałoby więc stosować do końca życia.

Trwałe efekty daje natomiast przeszczep włosów, ale jest to drogi zabieg.

Badania nad palmą sabałową

Wyciąg z jagód palmy sabałowej od dawna jest składnikiem leków na choroby pęcherza moczowego i prostaty. Powiększenie tego gruczołu jest powodowane przez DHT, czyli przyczyna powiększenia prostaty i łysienia jest podobna. U pacjentów leczonych preparatami z palmy sabałowej zauważono poprawę stanu owłosienia. Przeprowadzono więc badania nad skutecznością zażywania ekstraktu z palmy sabałowej w przypadku łysienia androgenowego. Okazało się, że u 60 procent pacjentów nastąpił porost włosów, fryzura uległa zagęszczeniu. Leki z palmy sabałowej działają w ten sposób, że blokują enzym 5-alfa, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron.  Tak więc nie dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, proces łysienia jest zatrzymany lub spowolniony.

Ekstrakt z palmy sabałowej lekiem na problemy z włosami

Preparaty z Saw Palmetto mogą być stosowane przez kobiety i mężczyzn.  Mogą wywołać drobne niedogodności jak łagodne bóle głowy czy brzucha, zmniejszać skuteczność leków antykoncepcyjnych. Innych skutków ubocznych nie stwierdzono. Nie należy ich przyjmować z lekami rozrzedzającymi krew, bo one też posiadają tę właściwość. Także nie powinno się łączyć z lekami na choroby prostaty i innymi lekami doustnymi na łysienie (zawierającymi finasteryd).

Procerin Tablets – skuteczne i bezpieczne leczenie łysienia androgenowego

Skuteczne działanie mają kapsułki w proszku. Herbatki z suszonych jagód palmy sabałowej nie dają oczekiwanych efektów, bo substancje czynne nie są rozpuszczalne w wodzie. Dużym uznaniem pacjentów cieszą się kapsułki Procerin Tablets.

procerin_tablets

Badania wykazały, iż ich regularne zażywanie powoduje zahamowanie łysienia i ponowny porost włosów. Widoczne efekty można obserwować po 3 miesiącach kuracji. Podstawowym składnikiem preparatu jest wyciąg z palmy sabałowej, który hamuje przekształcanie testosteronu w DHT, nie dopuszcza do jego kontaktu z mieszkami włosowymi oraz aktywizuje cebulki włosowe do porostu włosów.

Tak więc działanie palmy sabałowej to nie mit. Takie są fakty: łysienie zostaje powstrzymane, a włosy dają się odzyskać.

Uwaga, ostatnie tygodnie przyniosły zmiany! Na rynku pojawił się długo oczekiwany preparat na łysienie – Profolan, który ma obecnie najlepszy skład stworzony z myślą o męskim łysieniu! Nie ma lepszego preparatu w formie tabletek blokującego wypadanie włosów! Kliknij i bierz to, co najlepsze!

Dodaj komentarz