Przyczyny łuszczycy

2014-10-02

Łuszczycę uważa się za jedną z często pojawiających się chorób skóry (zaraz po grzybicy). Największy z nią problem polega na tym, że właściwie nie można się od niej uwolnić. Chociaż możemy pozbyć się objawów i doprowadzić do stanów remisji, ma tendencję do powracania. Jednak poznając czynniki warunkujące powstawanie zmian łuszczycowych, można sprawić, że okres bezobjawowy znacznie się wydłuży. Warto więc poznać, jakie łuszczyca przyczyny ma, by ograniczyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Łuszczyca zapisana w genach?

Liczne badania kliniczne dają ten sam wynik – skłonność do łuszczycy może być przekazywana w genach – na drodze dziedziczenia nieregularnego. Okazuje się, że aż 60% osób zmagających się z tym schorzeniem ma zdrowych rodziców – nie oznacza to jednak, że nie przenoszą oni tej choroby.

Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze dochodzi do ujawnienia się łuszczycy przenoszonej w genach. To zaś oznacza, że istnieją jeszcze inne czynniki.

Łuszczyca a czynniki immunologiczne

Naukowcy odkryli również, że w powstawaniu łuszczycy bardzo ważną rolę odgrywają nieprawidłowości układu odpornościowego. W najprostszym ujęciu chodzi o to, że system immunologiczny zaczyna wytwarzać przeciwciała, które atakują własne komórki.
Łuszczyca a czynniki środowiskowe

Na powstawanie łuszczycy mają również wpływ czynniki środowiskowe. Powodują one wyzwalanie łuszczycowych zmian skórnych.

Do czynników tych zalicza się m.in.:

infekcje – bakteryjne (np. górnych dróg oddechowych), wirusowe (ospa wietrzna, półpasiec, odra),

niewyleczone ogniska zapalne, np. próchnica zębów,

niektóre leki, np. antymalaryczne, beta-blokery, interferon, leki hormonalne

alkohol – w dużych dawkach może wywoływać ciężkie postacie łuszczycy,

sytuacje stresowe, traumatyczne przeżycia,

urazy mechaniczne lub długotrwałe podrażnienie skóry, np. oparzenia (chirurgiczne, słoneczne), zadrapania, blizny chirurgiczne.
Łuszczyca przyczyny posiada bardzo zróżnicowane. Chcąc nie dopuścić do rozwoju choroby, należy wystrzegać się – w miarę możliwości – wyżej wymienionych czynników. W ten sposób można zwiększyć prawdopodobieństwo, że choroba – nawet, jeśli została przekazana w genach – nie zostanie uaktywniona.

PSORGEN – NAJLEPSZA POMOC W ŁUSZCZYCY

Bez względu na przyczyny, jedno jest pewne – łuszczyca jest bardzo uciążliwą chorobą, która może odebrać pewność siebie i wpędzić w kompleksy. Zmiany skórne nie tylko powodują uporczywe swędzenie, ale również wyglądają mało estetycznie. Odpowiedzią na profesjonalną pielęgnację skóry w łuszczycy jest innowacyjny dermokosmetyk.

Psorgen to zaawansowany żel organiczny, który wspiera leczenie łuszczycy. Bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, które przynoszą skórze ukojenie i pozwalają uporać się z przyczynami choroby. Aktywne składniki zmniejszają produkcję limfocytów T, które odpowiedzialne są za powstawanie zmian łuszczycowych. Natychmiastowo i skutecznie eliminuje zaczerwienienie oraz uciążliwy świąd. Działa również relaksująco, eliminując stres.

Dowiedz się, jak walczyć z łuszczycą skutecznie.

Dodaj komentarz