Przyczyny przedwczesnego siwienia

2014-10-23

Brunetki, blondynki, rude – o paniach z takim kolorem włosów śpiewa się piosenki. Nikt nie zachwyca się siwizną. Jedynie Mieczysław Fogg śpiewa ze wzruszeniem: „Ujrzałem pierwszy siwy włos na twojej skroni …”. Tak, siwe włosy to oznaka upływu czasu, starzenia się, przemijania. Jest to nieuchronne zjawisko fizjologiczne, które każdego z nas dotknie po upływie 4, 5 czy 6 dziesiątków lat. Niektórzy jednak siwieją znacznie wcześniej. Pierwsze siły włosy na swoich skroniach zauważają już osoby dwudziestokilkuletnie. Częściej są to bruneci niż osoby o jaśniejszych włosach.

Skąd się bierze kolor włosów?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, dlaczego włosy siwieją, wyjaśnijmy, skąd się bierze kolor włosów. Wszystko zaczyna się w mieszkach włosowych. Znajdują się tu melanocyty, czyli komórki pigmentowe wydzielające barwnik, zwany melaniną. Są tylko 2 rodzaje barwnika, ale ich kombinacja daje dziesiątki odcieni. Gdy na skutek wieku czy też uwarunkowań genetycznych (albo innych przyczyn, o czym piszemy poniżej), melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować, zmniejsza się ilość melaniny, więc włosy tracą swą naturalną barwę, co jest postrzegane jako siwizna. O utracie koloru decyduje też nadtlenek wodoru, który stale jest obecny w mieszku włosowym, ale z wiekiem przybywa go za wiele.

Dlaczego siwiejemy przedwcześnie?

Choć z siwieniem trudno się pogodzić, przyjmujemy je bez protestu, gdy jest ku temu odpowiedni wiek. Dlaczego jednak włosy tracą barwę, gdy jesteśmy piękni i młodzi?

Może to być następstwo chorób takich jak: nadczynność tarczycy, anemia, schorzenia nerek, zaburzenia krążenia, cukrzyca, zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Poza tym siwienie może się też pojawić, gdy w organizmie występują niedobory witamin i mikroelementów (witamin z grupy B, biotyny, żelaza, cynku, miedzi, żelaza, selenu), gdy organizm jest niedożywiony lub przeprowadzana jest niewłaściwa dieta odchudzająca.

Siwienie to także skutek silnego stresu. Każdy z nas słyszał o osobach, które na skutek tragicznych przeżyć całkowicie posiwiały w ciągu jednej nocy. Dermatolodzy zaprzeczają takim doniesieniom, twierdząc, że siwienie to jednak proces, ale faktem jest, że negatywne przeżycia przyczyniają się do przedwczesnego siwienia. To wpływ hormonów stresu. Nie bez powodu matki niesfornych urwisów powtarzają: „Osiwieję przez ciebie”.

Sposób na siwienie włosów – odsiwiacz

Przedwczesne siwienie można powstrzymać, stosując odsiwiacz. Skutecznym działaniem odznacza się Foligain Anti-Gray – pierwsze tabletki przeciwdziałające siwieniu włosów. Działa u podstaw, czyli w mieszkach włosowych. Po pierwsze, uaktywnia nieczynne melanocyty, pobudzając je do produkcji barwnika. Po drugie, neutralizuje wpływ nadtlenku wodoru na barwę włosów. Po trzecie, zmniejsza wpływ hormonów stresu na kondycję i barwę włosów. Mówiąc krótko, Foligain Anti-Gray przywraca porządek w mieszkach włosowych, a włosy po 4 – 6 miesiącach odzyskują dawną barwę. Poza tym po takiej kuracji włosy stają się mocniejsze, sprężyste i lśniące. Wyglądają naturalnie.

Dodaj komentarz