Wszystko, co powinieneś wiedzieć o terapii laserowej na porost włosów

2015-05-26

Łysienie androgenowe dotyczy 70% mężczyzn i 40% kobiet. Dla jednej i drugiej płci to frustrująca sytuacja. Obecny standard leczenia tego typu dolegliwości to terapia lekami z zawartością minoxidilu albo finasterydu. Inna opcja to chirurgiczny przeszczep włosów. Bezpieczną alternatywą dla tych metod (bądź uzupełnieniem kuracji) jest laseroterapia, zwana też terapią światłem czerwonym, zimnym laserem, biostymulacją.

Jak działa terapia laserowa?

Jak wiadomo, cykl wzrostu włosów składa się z 3 etapów: faza wzrostu (anagen), faza przejściowa (telogen) oraz faza odpopczynku (katagen).  Laseroterapia jest najbardziej skuteczna w przypadku włosów przebywających w fazie telogenu i katagenu. Światło lasera zwiększa przepływ krwi w skórze głowy i stymuluje metabolizm w komórkach mieszków włosowych. Dzięki uwalnianiu tlenku azotu z komórek dochodzi do lepszego odżywienia korzeni włosów. Ponadto światło lasera zapobiega nadmiernemu gromadzeniu dihydrotestosteronu (DHT) – głównego winowajcy łysienia androgenowego.

Laseroterapię warto też stosować po zabiegu przeszczepu włosów, bo pomaga to w gojeniu się rany pooperacyjnej oraz przyspiesza wzrost włosów.

Dowody kliniczne na skuteczność laseroterapii

Niektórzy lekarze negują skuteczność leczenia łysienia przy pomocy lasera. Jednak inni w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzają dużą skuteczność laseroterapii.  Wykazano większy wzrost gęstości włosów po 26 tygodniach używania grzebienia laserowego. Zbadano, iż liczba włosów przypadająca na 1 cm kw. jest większa o 19 w porównaniu z osobami stosującymi placebo. Dotyczy to mężczyzn i kobiet. Poza tym zauważono, że włosy stały się grubsze i bardziej błyszczące, podatniejsze na układanie.

Korzyści z laseroterapii

Tę metodę można stosować u pań i panów. Zabiegi są bezbolesne, nie występują niepożądane skutki uboczne. Poza tym, jest to tania metoda w porównaniu z innymi i nie zajmuje dużo czasu (2-4 razy w tygodniu po 8-15 minut). Można ją stosować w gabinetach dermatologicznych, jak i w domu, korzystając z przenośnych urządzeń. Co najważniejsze, następuje porost włosów w miejscach typowych dla łysienia androgenowego, czyli wzdłuż linii włosów nad czołem oraz na szczycie głowy.

ViviComb – grzebień, którego potrzebujesz

Jednym z urządzeń mobilnych jest ViviComb – laserowy grzebień. Wykorzystuje on technologię LLLT (Low Level Laser Therapy), emituje 12 wiązek w czerwonym spektrum, najskuteczniejszych w fototerapii.  Ta technologia do niedawna była dostępna tylko w specjalistycznych gabinetach, obecnie dzięki ViviComb – do zastosowania we własnym domu.

vivicomb

Już po 8 tygodniach stwierdza się powstrzymywanie wypadania włosów, po kilku kolejnych – porost nowych włosów, zwiększenie gęstości i grubości włosów.  Światło lasera pobudza krążenie, odżywia komórki mieszków włosowych, stymuluje cebulki do wytwarzania włosków. Po 12 tygodniach terapii (3-4 razy w tygodniu po 8 minut) widoczne są efekty u 90% użytkowników.

Dodaj komentarz